top of page

ExPro Stage

fre 25 okt.

|

Stigberget

ExPro Stage presenterar STEG MOT MÅNGFALD och EBB OCH FLOD. En work in progress efter residens inom ExPro Stage, samt ett utforskande arbete mellan indisk och modern dans. Fri entré

Tickets are not on sale
See other events
ExPro Stage
ExPro Stage

Time & Location

25 okt. 2024 19:00 – 20:00

Stigberget, Stigbergstorget 8, 414 63 Göteborg, Sweden

Guests

About the event

STEG MOT MÅNGFALD

Hur kan vi vara olika och ändå vara likadana? Hur kan vi vara unika och ändå spegla varandra?

Delta i en dansande dialog för att belysa mångfald och kulturens roll i vårt dagliga liv. Rörelserna ramas in av ärliga öppna frågor som syftar till att stimulera självreflektion och medvetenhet om känsliga men viktiga problem i vår värld.

Inga explicita svar ges, utan kroppsspråket erbjuder en opartisk plattform där publiken kan resonera med det och gå vidare.

Dansare: Emma Minarelli från Italien, har en klassisk balettutbildning och studier i W. Forsythe och M. Cunningham-tekniker, forskar och utför omedelbar rörelsekomposition inom ett tvärvetenskapligt ramverk som icke-verbal tolkning av dagens liv.

Entré: höger sida av Oceanen, dörrarna öppnas kl 17.40-18.00.

Share this event

bottom of page